TOPRAK TARIM – Özel Süzme Çiçek Balı

Aygün ailesi arılığında arıcılık yaparken dikkat edilen hususlar aşağıda listelenmiştir.

  1. Arıların kendi kendilerine üremelerini sağlamak adına doğal oğul ya da bölme yöntemi kullanılır. Dışarıdan mümkün olduğunca hibrit ana arı satın alınmamaktadır. Belli güvenilir kurumların bilimsel çalışmalar sonucu ürettiği damızlık yerel Anadolu ırkı ana arı bulunması halinde bu özellikleri koruyup kopyalamak adına arılığa alınması gündeme gelebilir.
  2. Arılar için ölümcül derecede tehlikeli bir parazit olan varroa ile mücadele ederken balda kalıntı bırakacak, insan ve çevre sağlığına uygun olmayan hiçbir madde kullanılmaz. Sadece organik arı ürünleri kullanımında kabul edilen uçucu organik asitlerden oksalik asit ve formik asit kullanılır. Bunun dışında ceviz kabuğu ve portakal kabuğu yakmak gibi uygulamalar yardımcı olarak kullanılır. Ancak yapılan testlerde bu uygulamaların varroa ile mücadelede Formik ve Oksalik Asit kadar etkili olmadıkları tespit edilmiştir. Bunun dışında erkek arı gözleri imha yoluyla biyolojik mücadele yöntemi de kullanılmaktadır.
  3. Bal sağım sırasında doğru ve temiz ekipmanlar kullanarak insanlara doğal, temiz ve sağlıklı bal sunmaya çalışılır. Ambalajlar cam kavanoz ve sağlık bakanlığı onaylı saklama ve dinlendirme tankları kullanılır. Elimizdeki mevcut bal süzme tankı 304 kalite paslanmaz çelikten üretilmiştir.
  4. Arı sağlığı, huzuru ve yaşam hakkı ön plandadır. Arıları strese sokacak, onların sağlığını bozacak her türlü dış etkene karşı önlem alınır. Arılık ayı saldırılarına karşı elektrikli çitle korunmaktadır. Yaz-kış Ankara’nın iklim koşullarına göre yazın sıcak ve kışın aşırı soğuklardan korumak için petek ekleme çıkarma ile koloninin sıkı durması sağlanır.
  5. Kış boyunca arılara yetecek miktarda bal kovanlarda bırakılır. Zayıf kadro ile çıkan oğula çıkan koloniler, çok zayıf, kritik durumda ve sağlığı herhangi bir sebeple bozulmuş özel bakım isteyen kolonilere %100 pancar şekerinden olmak şartıyla şekerli su ile besleme yapılır. Üretim kovanlarına ve bal depolama işi yapılacak kolonilere hiçbir suretle dışarıdan bal ya da şeker türevi verilmez. Üretilen ve sunulan bal tamamen o sezon arının floradan topladığı taze nektarla kendi oluşturduğu baldır.
  6. Arılığımızın bulunduğu alanda arılara zarar verecek tarımsal böcek ilaçlaması ve çevreyi kirletecek herhangi bir uygulama henüz gözlemlenmemiştir. Böyle bir durum yaşanması halinde söz konusu tehdide karşı mücadele edilir, uygulayan kişilere bunun zararları anlatılır, çevre duyarlılığı olan kamuoyundan yardım talep edilir.
  7. Arıların kolayca ulaşabileceği temiz su kaynağı arılıkta bulunmaktadır.
  8. Arıların sevdiği ballıbabagiller familyasından tıbbi ve aromatik bitkiler arılık çevresinde çoğaltılıp arılara fayda sağlanmaya çalışılmaktadır.