Tahtacıörencik Köyü Üreticileri ve Ürünleri

0Tahtaci-UzumSeftali-Pestil.jpg

Aşağıda, Tahtacıörencik Köyü’nde küçük ölçekli üretim yapan bazı üreticiler ve temas bilgileri var. Burada listelenen bütün üreticilerin her ürün kaleminde TADYA doğal üretim ölçütlerine tam olarak uyduklarını teyit edemiyoruz. TADYA’nın kural ve ilkelerine uygun üretim yaptıklarını beyan eden üreticilerin yanında TADYA logosu var.

Halihazırda çok büyük ölçüde doğal tarım ve hayvancılık yapılan köyümüzün bütünüyle doğal üretime geçmesi için herkesi, özellikle de köyü ziyarete gelen arkadaşları, köydeki kolektif çalışmalarımız için birer partner olarak görüyor ve katkılarını (öneriler, eleştiriler, birlikte çalışma imkanları) bekliyoruz. 

TADYA üreticileri, diğer köy üreticilerinin doğal ürünlerini de satışa sunabilirler. Bu kapsamdaki her ürün için, asıl üreticinin iletişim bilgilerini bildirmekle yükümlüdürler.

Köy üreticilerinden ürün alırken soracağınız sorular ve aldıktan sonra onlara yapacağınız geri dönüşler ürün kalitesinin ve motivasyonun artmasına neden olacaktır. Örneğin sebzeler için hangi tohumları kullandıkları, hayvanlarını  (inek, tavuk, arı) neyle besledikleri ve bakım yöntemleri, ürünlerinde kullandıkları unun atalık buğdaylardan ve tam un olup olmadığı gibi sorular sormanız, köyün bütünüyle doğal üretime geçişinin teşvik edilmesi açısından önemli olacaktır. 

Köydeki bütün üreticiler fiyatlarını kendileri belirler. Küçük ölçekli üretimin zorlukları ve ürün hacminin kısıtlı olmasından dolayı, fiyatların marketlerdeki benzer ürünlerin fiyatlarına göre (bazen büyük oranda) farklılık gösterebileceğini göz önünde bulundurmanızı diliyoruz. Eğer üreticilerle veya ürünleriyle ilgili sorunlar yaşarsanız, birebir iletişimle çözmenizi rica ediyoruz. Bu şekilde çözemediğiniz sorunlar olursa tadya.bilgi@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Köye yapılacak toplu geziler veya bireysel ziyaretler öncesi üreticileri arayıp istediğiniz ürünlerin ellerinde olup olmadığını teyit etmenizi öneririz. Üreticilerden çoğunun kargo ile ürün gönderimi imkanı yok.

SEHER-NECATİ CEBECİ

    

542 528 28 61

Köyün deneyimli sebzecileri. Köy içindeki seralarında ve açıkta her türlü yazlık ve kışlık sebze. Mayıs ayında doğal sebze fideleri. Ayrıca meyve, ceviz, süt, salamura peynir, doğadan toplanan  kuşburnu, sumak, erik ekşisi, kekik, salamura yaprak, kuru nane, elma kurusu, tarhana, kuru fasulye (tane-beyaz), konserve menemenlik ve domates sosu. Önceden sipariş verilirse uygunluk durumuna göre tereyağ, bazlama ekmek ve çörek yapabiliriz.

ÇEVİK AİLESİ

Yunus-Sevim, Ahmet-Havva, Mehmet…

    

Yunus’un doğal yumurta çiftliği: https://yunusunciftligi.wordpress.com/

532 772 69 62, cevikbil@gmail.com,

Adrese teslim serbest gezinen tavuk yumurtası ve eti.

Ayrıca mevsime ve üretim durumuna bağlı olarak taze sebzeler, kaz eti, keçi/oğlak/kuzu eti, keçi sütü, inek sütü, sebzeler, bal, konserve menemenlik ve domates sosları, erişte, tarhana. Önceden siparişe bağlı olarak süzme yoğurt ve tereyağ.

Mehmet Çevik: Köy gezileri organizasyonu: 0534 4040606

DURAN AİLESİ

    duranlar

530 886 76 12 (Nursemin Duran),
531 357 94 33 (Necati Duran),
https://duranailesi.wordpress.com/

Önceden sipariş verilirse: Süt, yoğurt, sarma, sucuk, et ve et ürünleri. Mevsimine göre sebze, bulgur, tarhana, sebze kuruları…

MERVE-HÜSEYİN ARAÇ

   

542 4921082

İşlenmiş ürünler, erişte çeşitleri (sade, ıspanaklı), tarhana, ön siparişe bağlı olarak yaprak sarma, dolma (kuru patlıcan ve biberden), gözleme çeşitleri.

KIR ÇOCUKLARI

          

Nihal, Ceyhan, Aral, Ilgaz, Özgen, Ezgi, Hilal, Aslıhan, Oğuzhan, İlker, Özgürel…

0533 211 60 82 (Nihal), kircocuklari@gmail.com, http://kircocuklari.wordpress.com/, Facebook: /KirCocuklari

Ürün bilgi ve siparişi: http://www.kircocuklari.org/

Merhemler ve diğer doğal destek ürünleri.

ARİF YILDIRIM

       

537 6662552

Bal ve diğer arı ürünleri

AYŞE ARAÇ 

ayşe araç  AyseArac2

542 403 17 48

İşlenmiş ürünler, erişte, tarhana, sebze kuruları, kuru biber, kekik, kuru ayva, kuru ahlat, karaçalı tohumu (çaylık), madımak kurusu, ısırgan kurusu, mancar konservesi, ekşi erik pestili, nisan ayı sonrası süt ve süt ürünler, yumurta ve tavuk, üzüm ve elma sirkesi, ön siparişe bağlı olarak yaprak sarma, bazlama, gözleme.

Önceden haber verilirse günübirlik konuk ağırlayabilir.

HAVVA MİNAZ

536 4721244
312 7212185

Önceden siparişle: süt, yoğurt, süzme yoğurt, tereyağ, sumak.

GÜLER MİNAZ

538 7341949

Önceden siparişle: süt, yoğurt, süzme yoğurt, peynir, yayık ayranı, tereyağ.

YURDA-DURMUŞ MİNAZ

5398284271

Önceden siparişle: süt, yoğurt, süzme yoğurt, peynir, meyveler (armut, ayva, ceviz …), meyve kuruları, tatlı ve ekşi erik pekmezi, erişte

FATMA-HÜSEYİN KORKMAZ

312 7212003
531 3712255

Doğadan toplanan ürünler: sumak, adaçayı (dağ çayı), kekik, kuşburnu

TÜRKAN-AHMET KARACA

Tahtaci-TurkanKaraca.jpg

534 712 06 72

Sarmısak, salamura yaprak, salamura peynir, çökelek, üzüm pekmezi, fasulye, biber patlıcan kuruları, ceviz. Ön siparişle: süt, yoğurt, süzme yoğurt.

EMİNE-MUSTAFA CEBECİ

507 7292635

Ekşi erik pestili, salamura peynir, çökelek, yoğurt, süzme yoğurt, tereyağ, dolma biber, sivri biber ve patlıcan kuruları, salamura yaprak, üzüm pekmezi.

GÜLAY ve EMİNE AKYÜZ

  

545 2583406
312 7212227

Nane (toz kuru nane), ince biber kurusu, süt, peynir, tereyağ, tarhana, melemenlik sos

MÜZEYYEN ARSLAN

537 984 97 06

Önceden haber verilirse 1 aileye kadar yatılı konuk alabilir.

Ürünler: Süt, süzme yoğurt, yoğurt, salamura peynir, çökelek, tarhana, sarmısak, üzüm pekmezi, kış ve yaz elması, salamura yaprak, elma kurusu, ekşi erik pestili, yeşil fasulye kurusu, biber kurusu

RAHİME-SELAHATTİN ÇEVİK

0312 7212152

Peynir çeşitleri: salamura peynir çökelek, tereyağlı eritme peyniri, süt yoğurt, süzme yoğurt, mevsiminde kuzukulağı, çörekotu tohumu

HAVVA-MEHMET UÇAK

(Not: Konvansiyonel tavuk çiftlikleri de var, aşağıdaki ürünler bunun dışındaki küçük ölçekli üretimleri)

536 7802431

Önceden haber verilirse kahvaltı ve yemek verebilir.

Ürünleri: Kuşburnu kurusu, ekşi erik pestili, tatlı erik pestili, tarhana, mevsiminde meyve ve yazlık sebzeler, elma kurusu, ayva kurusu, erik kurusu, kekik, nane, patlıcan, domates, sivri biber, dolma biber, acı biber kuruları, mancar konservesi, ebegümeci ve madımak kurusu, süt tereyağ, yoğurt, süzme yoğurt, çökelek, eritme peyniri, salamura peynir, şekersiz erik marmeladı, domates sosu, salamura yaprak. Önceden sipariş verilirse sarma ve gözleme.

HAVVA-ABDULLAH TAŞ

312 7212194
544 5294712

Sarmısak,  tarhana, bulgur, salamura yaprak. Ön siparişle: bazlama ekmek (geleneksel, tarhanadan ekşitme maya ile), tereyağ.

MERYEM ÖZDEMİR

0 312 7212153

Elma kurusu, ayva kurusu, salamura yaprak, üzüm pekmezi.

AYŞE-YAHYA DİLEK

 Tahtaci-UzumSeftali-Pestil.jpg

0312 721 21 67
0 538 621 0567
Oğulları Recep Dilek’in e-postası: recepdilek@hotmail.com

Geleneksel atalık tohum sarı nohut, yaz sebzeleri, bamya, kış elması, yaz elması, mayhoş elma, üzüm pekmezi, üzüm sirkesi, patlatmalık mısır, salamura yaprak, erik ve erik kurusu, tatlı kabağı, ekşi erik pestili

HAVVA-SELİM SAĞLAM

535 3238796

(Not: Konvansiyonel tavuk çiftlikleri de var, aşağıdaki ürünler bunun dışındaki küçük ölçekli üretimleri)

Serbest gezinen tavuk eti ve yumurtası, süt, peynir.

OĞUZ AYGÜN

Serada ve açıkta her tür sebze ve bal. 0542 206 87 68

ADNAN DURMUŞ

Serada ve açıkta sebzeler, meyveler,  bal, işlenmiş ürünler. 0505 549 63 10

ÖMER ÇELİKTAŞ (Karacaören Köyü)

 

535 8173196

Yerel çeşit üzümler, mevsiminde enginar, salamura yaprak, pekmez. Karacaören üzümleri ile ilgi bir yazı: https://kircocuklari.wordpress.com/2015/10/23/karacaoren-uzumleri-ve-pekmezi/

1 Response to Tahtacıörencik Köyü Üreticileri ve Ürünleri

  1. elif dedi ki:

    bu bölüm harika olmuş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s