Sipariş sayfası

Sipariş formları her hafta Perşembe-Pazar arası açık kalmakta ve izleyen Salı günleri Ankara’da adreslere teslim yapılmaktadır.

31 Ocak 2023 Salı günü, listemizden sipariş edeceğiniz ürünleri Ankara’daki adreslere teslim edeceğiz. Yaklaşık dağıtım saatinizi öğrenmek için Hüseyin Bey’i arayabilirsiniz: 0 555 3079310.

SİPARİŞ FORMU

SİPARİŞ KONTROL SAYFASI

Haftanın şarkıları: Sevmek Yetmiyor | Praksis (2021): https://www.youtube.com/watch?v=JZyQml_hWLM

Haftanın söyleşisi: Gıdamız Geleceğimiz / Podcast Bölüm 0: Gıdamız Geleceğimiz Nedir?: https://www.youtube.com/watch?v=vYitLh4u6IA

Haftanın notları:

  • Ekşi mayalı ekmeklerin mayalanması ve hazırlanması için en az 24 saat gerektiğinden, ekmek siparişlerinizin Pazar gününe kalmamasını rica ederiz.

NOT: Herhangi bir sebeple memnun olmadığınız ürünler söz konusu olursa ücretini toplamdan düşmenizi veya telafi istemenizi rica ediyoruz. Böylece siz mağdur olmayacağınız gibi, TADYA üreticileri de hata veya eksiklerini fark edip kendilerini geliştireceklerdir. Siparişler ve ürünlerle ilgili her türlü soru veya sorun için Adnan Durmuş Bey’i arayabilirsiniz: 0 505 5496310.

TADYA’nın geneli ile ilgili soru ve bildirimleriniz için bize eposta yazabilir (tadya.bilgi@gmail.com), GERİBİLDİRİM FORMU‘nu kullanabilir veya TADYA koordinatörlerini arayabilirsiniz (Güncel koordinatör Oğuz Aygün: 0 542 206 8768)

Tahtacıörencik Köyü’nde gıda güvencesi için üretim sezonunu uzatma ve ürün çeşitliliğini artırma çabaları sonuç veriyor. Kış ortasında hâlâ taptaze yeşillikler ve sebzeler var. Listede tere, roka, kuzukulağı, turp yaprağı var, kıvırcık marul, yağlı marul, endivyen ve lolorosso marulda indirim de var. Kış sebzelerinden beyaz lahana, kereviz, yer elması, balkabağı (soyulmuş), şeker pancarı, kırmızı turp, karalahanapazı, kırmızı pancar yaprağı ve sarımsak devam ediyor. Meyvelerden ayva, iğde ve yabani gövem eriği (çakal eriği) var.

Kısıtlı miktarda çiğ süt, yumurta ve köy tavuğu de listede.

Bakliyatlardan nohut, yarma ve kuru barbunya, ayrıca çiğ kabak çekirdeği, çiğ ayçekirdeği ve patlatmalık mısır da var. Kunduru buğdayı tam unundan ekşi mayalı ekmek çeşitleri, iki çeşit (zengin ve vegan) mısır ekmeği, bazlama, tereyağlı pekmezli kurabiye, tereyağlı veya zeytinyağlı pekmezli kek ve balkabaklı cevizli börek de listede. İki haftadır yerel bir ekmek çeşidi, hamuru süt ve tereyağıyla yoğrulan ekşi mayalı dağma ekmek de listede.

Unlar, bulgurlar, tarhanalar, turşular, marmelatlar, reçeller, salçalar, ezmeler, soslar çok çeşitli ve hep yerel ve doğal girdilerden yeni sezon üretimi. Pekmez çeşitlerini, elma püresini, konsantre erik suyunu, üzüm kompostosunu, konsantre şeftali konservesini, vişne kompostosunu da analım. Tomatillo salsa verde ve sade tomatillo sosu da yemeklerinizi lezzetlendirmek için birebir.

Listeye yeni girenler arasında gövem eriği kompostosu, brokoli turşusu, çaylık kuru dut yaprağı ve kuru ayva yaprağı, beyaz lahana turşusu, patlatmalık mısır var.

Meyve ve sebze kuruları ve pestiller muazzam çeşitlikte. Hazır yemekler arasında yaprak sarması, lahana sarması, kabak, patlıcan, biber dolmaları, taze fasulye ve yer elması yemekleri var. Süt ürünlerinden süt, taze yoğurt, kefir, süt reçeli ve peynir çeşitleri var.

Dışarıda, merada beslenen yerli ve yerli kırması ineklerin günlük süt verimi ortalama 5 litre civarında olur. Özellikle taze otun çok olduğu bu dönemde sütler ve süt ürünleri oldukça lezzetlidir. Ama her ineğin sütünün niteliği cinsine, o sırada yediklerine, doğum döngülerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. İneklerin yeşil otu çok yedikleri bu dönemde sütün yoğunluğu ve yağ oranı görece azalır. Yağının rengi de sarıya döner. Dondurulmuş sütü öncelikle eriyene kadar bekletin ve sonra pişirin. Donmuş sütün yağı daha sarı ve bir ölçüde tereyağına dönüşmüş olacaktır, şaşırmayın 🙂

Farklı kalemlerden çok çeşitli ürünlerimizi burada listelemek sayfalar alır : ) Lütfen ürün listemizi inceleyin ve sorularınızı olursa bize iletin. Siparişlerinizle hem taze, mevsimlik, doğal ürünlere erişebilecek, hem de insan ölçekli, doğa dostu üretim yapan TADYA üreticilerini desteklemiş olacaksınız.

SİPARİŞ FORMU

SİPARİŞ KONTROL SAYFASI

TADYA üreticileri olarak küçük aile çiftçiliği ile doğa dostu, sağlıklı, taze ve nitelikli gıdalar üretmeye gayret ediyoruz. Ürünlerimizi aile iş gücünün yeteceği kadar küçük alanlarda, yoğun emekle üretiyoruz. Hasadımız da az ve öz oluyor. Doğa, emek ve sağlık sömürüsüyle maliyetlerini dışsallaştıran kitlesel gıda sistemiyle her zaman fiyat rekabetine giremiyoruz. Yine de ürünlerimizi ekonomik yönden giderek daha erişilebilir hale getirmeye çalışıyoruz.

Ürünlerimizi konvansiyonel market ürünleriyle karşılaştırmak yanıltıcı olacaktır; örneğin süt ve süt ürünlerimiz yerli kara sığırlar ve kırmalarından gelir. Bu hayvanların yaşam koşulları ve beslenme düzenleri endüstriyel hayvancılıktan çok farklıdır. Merada yayılan ineklerimizin süt verimi günde 4-5 litreyi geçmez. Bu ve benzeri farklar bütün ürünlerimiz için geçerlidir.

Tek bir köyün üretim imkânlarıyla çok çeşitli ürünler sunuyoruz. Gelecekteki gıda güvencemiz için bu çeşitliliği önemli buluyoruz. Ürün kalitesi ve alıcı memnuniyeti konusunda hassasız. Ancak üretim ve tedarik faaliyetlerimiz değişken koşullardan fazlasıyla etkileniyor. Kimilerimiz deneyimsiz olan büyük bir üretici grubuyuz ve sürekli öğrenmeye, kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Eksik ve hatalarımızı bize bildirmeniz ve bunları telafi etmemize imkân vermeniz bizi mutlu edecektir. 

SİPARİŞ FORMU

SİPARİŞ KONTROL SAYFASI

TADYA üretim alanları her zaman hepinizin ziyaretine açıktır. Köyde görülecek yerler, konaklama ve nitelikli kahvaltı imkânları için Köy Ziyaret Rehberi‘mizi okuyabilirsiniz.

TADYA üretimlerinde doğayla uyum ve insan sağlığı ana önceliktir. Üretimde sistemik kimyasallar kullanılmaz. İnsan ölçekli, ekolojik ve onarıcı tarım yöntemleri sürekli olarak geliştirilir. Dönüşümlü olarak seçilen özdenetim ekipleri ve koordinasyon ekibi üretim alanlarına düzenli ziyaretler yapar ve raporlar tutar. Üretim alanları her zaman bütün türeticilerin ziyaretine açıktır. Ürünlerin üretici adlarıyla birlikte listelenmesi, ürünleri kaynağına kadar izleyebilmenize imkân verir. TADYA’ya ulaşan her türlü soru ve bilgi isteğine verdiğimiz cevapları BU SAYFADA bulabilirsiniz.

SİPARİŞ FORMU

SİPARİŞ KONTROL SAYFASI

Sipariş edeceğiniz ürünler size tek bir kolide gelecek. Sipariş formu Pazar akşamına kadar açık kalacak. Ankara’daki bireysel adresler için teslim katkısı sizden olarak 30 TL, ortak teslim noktaları için 20 TL katkı rica edilecek. Ödemeyi kapıda veya kolinin üzerinde yazılı olan banka hesabına havale/EFT yapabileceksiniz.

Lütfen teslim sırasında temiz ve yeniden kullanılabilir olan ambalajları (yumurta viyolleri, cam kavanozlar, temiz koliler ve kese kağıtları vs.) dağıtım yapan arkadaşımız Hüseyin Dilek’e iade etmeye çalışın. Ayrıca köyde çok sayıda sahipsiz köpek ve kedi oluyor. Bu canlara mama desteği sunmak isterseniz yine Hüseyin Bey’e iletebilirsiniz.

SİPARİŞ FORMU

SİPARİŞ KONTROL SAYFASI

TADYA üreticileri agroekolojik (sistemik kimyasallardan uzak, doğayı ve insan sağlığını koruyan) yöntemlerle üretim yapıyor ve kendilerini sürekli geliştiriyorlar. Bütün üreticilerin temas bilgilerine ulaşabilir, istediğinizde üretim alanlarını ziyaret edebilir ve üretim süreçlerine aktif katkı verebilirsiniz.

TADYA üreticileri ile ilgili bilgiler:
https://tahtaciorencik.org/tadya-ureticileri-ve-urunleri/

TADYA tanıtım filmi:

Üretimler küçük ölçekli olduğu için siparişinizin tümü karşılanmayabilir. Sizin onayınız alınarak aynı ürünü üreten başka bir TADYA üreticisinden temin edilebilir.

TADYA Duyurular Whatsapp grubu: https://chat.whatsapp.com/B9EllPW3x13741GSv2O0tr

TADYA e-posta bilgi grubu: https://groups.google.com/d/forum/tadya

Her türlü görüş, öneri ve şikayetinizi lütfen aşağıdaki formu kullanarak bize iletin:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s