Sipariş sayfası

Sipariş formları her hafta Perşembe-Pazar arası açık kalmakta ve izleyen Salı veya Çarşamba günleri Ankara’da adreslere teslim yapılmaktadır.

27-28 Eylül 2022 (Salı-Çarşamba) günleri ürünlerimizi Ankara’da adreslere teslim edeceğiz. Dağıtımı daha etkin ve hızlı yapabilmek için Hüseyin Dilek Bey bütün dağıtımları günlük yapacak: Adres sayısına bağlı olarak gerekirse Salı akşamı köye dönüp yeni toplanmış ürünlerle yeni bir çıkış yapacak. Dağıtım gününüzü ve yaklaşık saatinizi öğrenmek için Hüseyin Bey’i arayabileceksiniz: 0 555 3079310

Sizlerden ortak teslim noktalarını çoğaltmak için destek istiyoruz. Birden fazla kolinin toplu olarak bırakılabileceği uygun mekanlar dağıtımı çok rahatlatacaktır.

NOT: Herhangi bir sebeple memnun olmadığınız ürünler söz konusu olursa ücretini toplamdan düşmenizi veya telafi istemenizi rica ediyoruz. Böylece siz mağdur olmayacağınız gibi, TADYA üreticileri de hata veya eksiklerini fark edip kendilerini geliştireceklerdir. Siparişler ve ürünlerle ilgili her türlü soru veya sorun için Adnan Durmuş Bey’i arayabilirsiniz: 0 505 5496310.

TADYA anketimize 50 civarı yanıt geldi. Bütün geribildirimleri titizlikle değerlendiriyoruz. Sonuçları ve geliştirme çalışmalarımızı yakında sizlerle paylaşacağız.

TADYA’nın geneli ile ilgili soru ve bildirimleriniz için bize eposta yazabilir (tadya.bilgi@gmail.com), GERİBİLDİRİM FORMU‘nu kullanabilir veya TADYA koordinatörlerini arayabilirsiniz (Güncel koordinatörler Oğuz Aygün: 0 542 206 8768 ve Nursemin Duran: 0 530 8867612)

Tahtacıörencik Köyü’nde üretim etkileyici bir çeşitliliğe sahip olmaya başladı. İçinden geçtiğimiz krizler ve belirsizlik döneminde bunu çok önemli görüyoruz, Toplumun gıda güvencesi için küçük ölçekli aile çiftçiliğinin ve yerel gıda ağlarının desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz.

SİPARİŞ FORMU

SİPARİŞ KONTROL SAYFASI

Domates çeşitlerinden ince kabuklu kırmızı/pembe domates, yerel çeri domatesküçük sarı armut domates ve dayanıklı domates çeşitleri var. Dayanıklı domatesler standart (hibrit olmayan) ve ilaçsız tohumlardan. Diğerleri köyde yıllardır çoğaltılan yerel domates çeşitleri. Tomatillo Meksika mutfağında çokça kullanılan çok özel bir çeşit. Patlıcanlar artık yavaş büyüyor, küçük boy olarak listede. Sivri biber çeşitleridolma biber (yeşil ve geleneksel sarı), kapya biber, küçük acı biber çeşitleritaze fasulyesalatalıkyemeklik kabaktaze barbunyakerevizkırmızı turp, kırmızı pancar, soğan, kırmızı lahana, beyaz lahana, karalahana, sarımsak, taze baş ayçekirdeği devam. Yeşilliklerden maydanozkereviz yaprağıtaze nane ve kuzukulağı var.

Bakliyatlardan nohut, kuru fasulye, yarma ve kuru barbunya listede. Hepsi yerli çeşit ve elbette doğal tarım ürünü. Listede ayva kurusu ve sarı kantaron yağı dışında 2021 güz üretimlerinin tamamını kaldırdık. Unlar, bulgurlar, tarhanalar, turşular, marmelatlar vs. hepsi yeni sezon üretimi.

Özel süzme çiçek balı meşakkatli bir üretim. Üretim bilgilerini ayrı bir sayfaya koyduk: ÖZEL SÜZME BAL BİLGİ

Güdül köylerinin sofralık üzümleri meşhurdur. Bu hafta da listemizde yerel çeşitlerden oluşan siyah ve beyaz/sarı üzümler var. Diğer meyvelerden elma çeşitleri, armut, erikmürdüm eriğisöbe eriği (köyün yerel çeşidi), kısıtlı miktarda da böğürtlen, incir ve üvez var. Dut pekmezini, konsantre erik suyunu, erik, ahududu ve çilek reçel ve marmelatlarını da analım. Kunduru buğdayı tam unu ve tereyağlı pekmezli kurabiye, gözleme, bazlama, köy çöreği ve Oğuzhan Çiftliği mısır unundan mısır ekmekleri de listede. Geleneksel tereyağlı kara helvanın tarçınlı olanı da listeye girdi.

Farklı kalemlerden çok çeşitli ürünlerimizi burada listelemek sayfalar alır : ) Lütfen ürün listemizi inceleyin ve sorularınızı olursa bize iletin. Siparişlerinizle hem taze mevsimlik, doğal ürünlere erişebilecek hem de insan ölçekli, doğa dostu üretim yapan TADYA üreticilerini desteklemiş olacaksınız.

SİPARİŞ FORMU

SİPARİŞ KONTROL SAYFASI

TADYA üreticileri olarak küçük aile çiftçiliği ile doğa dostu, sağlıklı, taze ve nitelikli gıdalar üretmeye gayret ediyoruz. Ürünlerimizi aile iş gücünün yeteceği kadar küçük alanlarda, yoğun emekle üretiyoruz. Hasadımız da az ve öz oluyor. Doğa, emek ve sağlık sömürüsüyle maliyetlerini dışsallaştıran kitlesel gıda sistemiyle her zaman fiyat rekabetine giremiyoruz. Yine de ürünlerimizi ekonomik yönden giderek daha erişilebilir hale getirmeye çalışıyoruz.

Ürünlerimizi konvansiyonel market ürünleriyle karşılaştırmak yanıltıcı olacaktır; örneğin süt ve süt ürünlerimiz yerli kara sığırlar ve kırmalarından gelir. Bu hayvanların yaşam koşulları ve beslenme düzenleri endüstriyel hayvancılıktan çok farklıdır. Merada yayılan ineklerimizin süt verimi günde 4-5 litreyi geçmez. Bu ve benzeri farklar bütün ürünlerimiz için geçerlidir.

Tek bir köyün üretim imkânlarıyla çok çeşitli ürünler sunuyoruz. Gelecekteki gıda güvencemiz için bu çeşitliliği önemli buluyoruz. Ürün kalitesi ve alıcı memnuniyeti konusunda hassasız. Ancak üretim ve tedarik faaliyetlerimiz değişken koşullardan fazlasıyla etkileniyor. Kimilerimiz deneyimsiz olan büyük bir üretici grubuyuz ve sürekli öğrenmeye, kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Eksik ve hatalarımızı bize bildirmeniz ve bunları telafi etmemize imkân vermeniz bizi mutlu edecektir. 

Sütler dondurulmuş olarak geliyor. Dışarıda, merada beslenen yerli ve yerli kırması ineklerin günlük süt verimi 4-5 litreyi geçmez. Özellikle taze otun çok olduğu bu dönemde sütler ve süt ürünleri oldukça lezzetlidir. Ama her ineğin sütünün niteliği cinsine, o sırada yediklerine, doğum döngülerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. İneklerin yeşil otu çok yedikleri bu dönemde sütün yoğunluğu ve yağ oranı görece azalır. Yağının rengi de sarıya döner. Dondurulmuş sütü öncelikle eriyene kadar bekletin ve sonra pişirin. Donmuş sütün yağı daha sarı ve bir ölçüde tereyağına dönüşmüş olacaktır, şaşırmayın 🙂

SİPARİŞ FORMU

SİPARİŞ KONTROL SAYFASI

TADYA üretim alanları her zaman hepinizin ziyaretine açıktır. Köyde görülecek yerler, konaklama ve nitelikli kahvaltı imkânları için Köy Ziyaret Rehberi‘mizi okuyabilirsiniz.

TADYA üretimlerinde doğayla uyum ve insan sağlığı ana önceliktir. Üretimde sistemik kimyasallar kullanılmaz. İnsan ölçekli, ekolojik ve onarıcı tarım yöntemleri sürekli olarak geliştirilir. Dönüşümlü olarak seçilen özdenetim ekipleri ve koordinasyon ekibi üretim alanlarına düzenli ziyaretler yapar ve raporlar tutar. Üretim alanları her zaman bütün türeticilerin ziyaretine açıktır. Ürünlerin üretici adlarıyla birlikte listelenmesi, ürünleri kaynağına kadar izleyebilmenize imkân verir. TADYA’ya ulaşan her türlü soru ve bilgi isteğine verdiğimiz cevapları BU SAYFADA bulabilirsiniz.

SİPARİŞ FORMU

SİPARİŞ KONTROL SAYFASI

Sipariş edeceğiniz ürünler size tek bir kolide gelecek. Sipariş formu Pazar akşamına kadar açık kalacak. Ankara’daki bireysel adresler için teslim katkısı sizden olarak 20 TL, ortak teslim noktaları için 10 TL katkı rica edilecek. Ödemeyi kapıda veya kolinin üzerinde yazılı olan banka hesabına havale/EFT yapabileceksiniz.

Lütfen teslim sırasında temiz ve yeniden kullanılabilir olan ambalajları (yumurta viyolleri, cam kavanozlar, temiz koliler ve kese kağıtları vs.) dağıtım yapan arkadaşımız Hüseyin Dilek’e iade etmeye çalışın. Ayrıca köyde çok sayıda sahipsiz köpek ve kedi oluyor. Bu canlara mama desteği sunmak isterseniz yine Hüseyin Bey’e iletebilirsiniz.

SİPARİŞ FORMU

SİPARİŞ KONTROL SAYFASI

TADYA üreticileri agroekolojik (sistemik kimyasallardan uzak, doğayı ve insan sağlığını koruyan) yöntemlerle üretim yapıyor ve kendilerini sürekli geliştiriyorlar. Bütün üreticilerin temas bilgilerine ulaşabilir, istediğinizde üretim alanlarını ziyaret edebilir ve üretim süreçlerine aktif katkı verebilirsiniz.

TADYA üreticileri ile ilgili bilgiler:
https://tahtaciorencik.org/tadya-ureticileri-ve-urunleri/

TADYA tanıtım filmi:

Üretimler küçük ölçekli olduğu için siparişinizin tümü karşılanmayabilir. Sizin onayınız alınarak aynı ürünü üreten başka bir TADYA üreticisinden temin edilebilir.

TADYA Duyurular Whatsapp grubu: https://chat.whatsapp.com/B9EllPW3x13741GSv2O0tr

TADYA e-posta bilgi grubu: https://groups.google.com/d/forum/tadya

Her türlü görüş, öneri ve şikayetinizi lütfen aşağıdaki formu kullanarak bize iletin:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s