Ölçüt ve ilkelerimiz

Tahtacıörencik Doğal Yaşam Kolektifi, Ankara’daki Doğal Besin, Bilinçli Beslenme (DBB) grubunun üreticilerinden biridir. Bu grup, doğal yöntemlerle üretilen sağlıklı besinlere aracısız şekilde ulaşmak isteyen bireylerden oluşur. Şu anda 2500 kadar üyesi vardır.

TADYA üreticileri alıcılara yalnızca doğa-dostu ürünler sunmayı taahhüt eder. “Doğa-dostu ürün” tanımında DBB grubunun agroekolojik üretim ölçütlerini temel alır: Üretim sürecinin hiçbir aşamasında sistemik kimyasal maddeler (zirai ilaçlar, ziraat gübresi, hormonlar, katkılar vs.) kullanılmaz, bunun da ötesinde doğaya ve insan sağlığına saygılı üretim yöntemleri teşvik edilir.

Organik ürün sertifikası koşul değildir. Temel esas tüketiciler ile üreticiler arasında bire bir temas, şeffaflık, izlenebilirlik ve karşılıklı güvene dayalı bir Katılımcı Güvence Sistemi oluşmasıdır. Alıcılar üreticilere doğrudan ulaşıp sorular sorabilir ve üretim alanlarına ziyaretlere gelebilirler.

Tarım ürünleri (bakliyat, sebze, meyve) için ölçütler

Üretimde:

 • sistemik böcek ilaçları kullanılmaz.
 • ot ilaçları kullanılmaz.
 • yapay gübre kullanılmaz.
 • organik tarımda izin verilen sistemik olmayan kimyasallar (bazı kükürt ve bakır bazlı ilaçlar) önerilen ölçüyü geçmeden kullanılabilir.
 • ev yapımı doğal ilaçlar kullanılabilir.
 • toprağın, doğanın, suyun korunmasına azami dikkat gösterilir.
 • GDO ve hibrid tohumların ve ilaçlı (zehirli) tohumların kullanılması uygun değildir.
 • Fidelerin mümkün olduğunca atalık ve standart tohumlardan köyde üretilmesi ve sonraki sezonlar için yeniden tohum alınması beklenir. ZOrunlu durumlarda kolketife bilgi verilerek stadart tohumlardan retilmiş fide siparişleri verilebilir.
 • Mümkün olduğunca karışık ekim (kardeş bitkler), ayrıca toprağı koruyan ve geliştiren yöntemler (malçlama, kompost, toprağın minimum işlenmesi) kullanılması teşvik edilir.
 • Üretim alanlarının çevresindeki bitki örtüsünün, çalı ve ağaçların korunmasına azami özen gösterilmelidir.

Et, süt, süt ürünleri ve diğer hayvansal gıdalar için ölçütler

 • İnek ve danaların serbest yayılması ve doğal şekilde beslenmesi
 • Hayvanların kesinlikle endüstriyel yem (süt yemi, et yemi, soya-ayçiçek küspesi vs.) yememesi. Takviye olarak sadece doğal tarımla yetiştirilmiş arpa, fiğ, ot ve benzeri doğal besinlerin verilmesi
 • Hormon iğnelerinin kesinlikle olmaması
 • Hayvanların kayıtlı ve veteriner kontrollü olması, temiz ortamlarda tutulması
 • Sütün tamamen katkısız olması
 • Sütün yağının kesinlikle alınmaması
 • Sütün kokusuz ve süzülmüş olması
 • Tereyağının özlü olması ve yoğurt kalıntısı olmaması
 • Taze peynir yapımında sütün mutlaka pişirilmesi (kaynama noktasına getirilip sonra soğutma). Salamura peynirin tuzlu suda en az üç ay bekletilmesi
 • Peynirlerin yağ oranının alıcılara bildirilmesi (tam yağlı, orta yağlı, yağsız)
 • Yumurtanın serbest gezinen ve doğal yemlerle beslenen (fenni yem yemeyen) tavuklardan olması 

İşlenmiş ürünler (tarhana, erişte, pekmez vs.) için ölçütler

Tarhana, erişte, ekmek, bazlama, pekmez, sirke, turşu, sebze kuruları gibi işlenmiş ürünlerde yer alan bütün girdilerin doğal olması gerekir. Örneğin bulgur için buğdayın, tarhana için buğday, domates ve biberin doğal veya organik tarımla (ilaçsız, zirai gübresiz) üretilmesi zorunludur. Unlu ürünlerde mümkün olduğunca, taş değirmende öğütülmüş tam buğday unu kullanılır. Doğal bir girdiye erişimin mümkün olmadığı bir durumda istisnai olarak konvansiyonel bir girdi kullanılmışsa, bu durum alıcılara bildirilir.

Doğadan toplama ile ilgili ölçütler

Doğadan toplanan ürünlerin her türlü kirlilikten (hava, su, toprak) uzak bölgelerden, sorumluluk ile, ve bitki veya hayvanların kendilerini yeniden üretmelerine engel olmayacak ve doğal döngülere zarar vermeyecek engel olmayacak şekilde toplanması.

TADYA ORTAK ÇALIŞMALARINDA İZLENEN İLKELER

 1. TADYA üreticileri, kolektifte yer alanlara, doğa-dostu üretim yaptıklarına dair bilgileri iletmekle yükümlüdür. Üretim alanlarının alıcılara ve diğer TADYA üreticilerine açık olması, yaplacak izleme ve destek ziyaretlerini kolaylaştırmaları gerekir.
 2. TADYA ortak duyuru ve siparişlerde üreticilerin iletişim bilgileri belirtilir. Üreticiler listelerine yalnızca kendi ürünlerini ve üretimine kefil oldukları, köyde üretim yapan yakınlarının ürünlerini koyabilir. İkinci durumda mutlaka ana üreticinin ismi de belirtilmelidir.
 3. Eve teslim ve kargo gibi emek ve ek emek ve maliyet gerektiren durumlarda ürün fiyatları, köyde yerinden satışa göre yüzde 15 oranında yüksek olabilir.
 4. Bütün TADYA üreticilerinin TADYA ortak tanıtım, dağıtım ve teslim işlerini kendi işleri olarak görmeleri, gerekli çalışmalara (kolileme, nakliye, hesaplar, ihtiyaçların temini…) katılmaları ve kolaylaştırmaları beklenir.
 5. TADYA üreticileri, diğer üreticilerin faaliyetleriyle ilgili, ilkere aykırı davranıldığına yönelik bir kuşku veya rahatsızlık içindeyse, öncelikle o kişiyle bire bir konuşup konuyu tam anlamaya ve çözmeye gayret eder. Ayrıca, Web sitesindeki anomin bildirim araçlarınu kullanarak veya TADYA koordinatörlerine doğrudan bildirim yapabilir. Sorunların uygun bir üslupla ifade edilmesi ve çözüme yönelik çaba gösterilmesi esastır.
 6. Üretimde veya satışta kasıtlı olarak TADYA ortak ölçüt ve ilkelerine aykırı hareket ettiği belirlenen üreticilerin TADYA üyeliği 2 hafta boyunca askıya alınır ve bu durum TADYA alıcılarına/destekçilerine ilan edilir. Bu süre sonunda gerekli önlemler alınış ve sorun ortadan kalkmışsa TADYA üyeliği yeniden devam eder. Bu durum ikinci defa yaşanırsa bu süre 3 ay olarak belirlenir. Üçüncü kez ortaya çıkarsa ilgili üretici TADYA üyesi olmaktan çıkarılır.
 7. TADYA üreticilerinin tanıtım ve duyuru faaliyetleri aşağıda belirtilen çerçevede gerçekleşir:

  A. TADYA Web sitesinde (www.tahtaciorencik.org) bütün TADYA üreticilerinin kısa tanıtımları, iletişim bilgileri ve varsa WEb/sosyal medya sayfalarına bağlantılar bulunur. Bu Web sitesinde yer alan Blog içinde, yapılan çalışmalar ve gelişmelerle ilgili yazılar paylaşılabilir.

  B. TADYA e-posta adresinden (tadya.bilgi@gmail.com) yapılan bütün yazışmalar isteyen bütün TADYA üreticilerine yönlendirilir.

  C. TADYA ortak duyuru araçları TADYA Facebook sayfası, TADYA Facebook grubu, TADYA e-posta listesi, TADYA Instagram sayfası ve TADYA Duyurular Whatsapp gruplarıdır. Bu ortak iletişim araçlarında TADYA kolektifiyle ilgili genel tanıtım ve duyurular yapılır. Bu tanıtım ve sipariş duyurularında TADYA Web sitesine bağlantı verilir, ayrıca her üreticinin iletişim bilgileri ve varsa kendi Web/sosyal medya sayfaları belirtilir.

  D. TADYA’nın kolektif olarak üye olduğu DBB Ağı’nın e-posta listesinde ve Facebook grubunda TADYA’nın ortak tanıtım ve duyuruları yapılır. Ayrıca her üretici haftada bir kez, gerekli olduğunda en fazla 3 kez olmak üzere, kendi çalışmalarıyla ilgili paylaşım yapabilir. DBB moderasyonunun karar ve taleplerine göre bu uygulamalar gözden geçirilebilir.

  E. Her üretici kendi Web sitesini, blogunu, sosyal medya sayfalarını ve e-posta haber listelerini oluşturabilir. Ancak Whatsapp ve benzeri (Telegram/Signal vs.) gruplarda destekçiler açısından iletişim yoğun olduğundan, her üreticinin ayrı bir Whatsapp grubu oluşturması uygun değildir.

  F. TADYA üreticileri, DBB iletişim araçlarında veya kendi Web araçlarında/sayfalarında yapacakları duyurularda ‘TADYA Kolektifi’nden’ ifadesini kullanır ve http://www.tahtaciorencik.org sitesine bağlantı verirler.

  G. TADYA üreticileri Web tanıtım sayfalarında ve ürün etiketlerinde TADYA logosunu kullanır ve http://www.tahtaciorencik.org sitesine bağlantı verirler.

1 Response to Ölçüt ve ilkelerimiz

 1. tamer dedi ki:

  merhaba arkadaşlar
  çalışmalarınız çok güzel…biz de benzeri bir hayat kurmaya çalışıyoruz…
  sizinle irtibat kurabileceğimiz bir telefona rastlamadım
  ben size telefonunumu yazıyorum….
  irtibat kurarsanız sevinirim..selamlar
  05548254635
  tamer kardeş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s