Civanım Sarıkantaronum

Erişte
6 Temmuz 2023
Durmuşlar Çiftliği’nde Doğal Kahvaltı
3 Ağustos 2023

Civanım Sarıkantaronum

Nihal POYRAZ TEMÜRCÜ, TADYA Kır Çocukları ekibinden
Civanım Sarıkantaronum

Merhaba,

Nihal ben Kır Çocukları ekibinden, nasılsınız? Civanperçemi kadar cevval, sarıkantaron kadar şefkatli, sinirliot kadar sakin ve esenlik dolu, mürver kadar gözeten, kollayan, aynısafa kadar dost, sıcak, altın otu kadar duru, hodan kadar yumuşak? Hepsi bir arada mümkün mü? Tüm bunların bizde canlı olması kadar, içimizde potansiyel olarak duruyor olması düşüncesi nasıl hafifletici… Dünyadaşlarımız bitkiler de bizim yaşadığımız afetlere, iklim krizlerine, yaşadıkları ekosistemlere olan müdahalelere maruz kalıyorlar. Dayanıklılar mı, narin ve hassaslar mı? Bunu bilmiyorum ama bize destek olmaya devam ediyorlar….

İlk atölyemizden tam on yıl sonra, son atölyemizden dört yıl sonra, Haziran ayında Monibostan’daydık;  “şifalı bitkileri tanıma ve doğal merhem yapımı atölyesi”. Pek özlemişiz bu anlamlı buluşmaları, keyfine doyum olmadı.

Yaz yağışlı geçti, çoşkulu bir bitki örtüsü sardı etrafı, Ankara’da. Bunu yazarken aklıma Hatay geldi, toz içindeymiş… ODTÜ’deyiz yerleşke olarak şimdilik, ormanın keyfi doyumsuz, bize sundukları da. Yeni sezon merhem ve losyon üretimine başladık, varolsunlar.

Sarıkantaron ve civanperçemlerimizi topladık. Civanları ta ağustoslarda eylüllerde yükseklerden toplardık, arayıp arayıp sonunda bularak. Şimdi yanıbaşımızda bulduk, üstelik erkence vakit. Gün ışığında demlemeye koyduk, Zeytinyağını kantaron kırmızıya, civan sarıya çevirdi. Bahçede sinirliotlarımız ve aynısafalarımız yağan yağmurlardan semirdi, güzelleştiler, hodan henüz tam merhaba demedi bize, bekliyoruz.

Kombuça denemeleri yapmıştık, tekrar gündeme almaya karar verdik, biz seversek ve tam kıvamında yapabilirsek, sizlerle de paylaşacağız.
Şimdilik yaz haberlerimiz böyle.

‘Neşe, hafiflik, canlılık, özgürlük ve esneklik‘ bizimle olsun hep, barışta bir yıl olsun tüm dünya varlıkları için.

WhatsApp-Image-2023-06-20-at-17.13.21     WhatsApp-Image-2023-07-05-at-09.32.133ijafH9

Bir dostumuz paylaşmıştı, buraya not düşmek isterim,

Michael Beckwith demiş: “İnsanlığın zihninde bir virüs gibi dolaşan bir yalan var. Ve bu yalan, ‘Yeterince iyi şey yok. Eksiklik ve sınırlılık var, hiçbir şey yeterli değil.’ Gerçek şu ki, etrafta yeterince iyi şey var. Fazlasıyla yaratıcı fikir var. Her şeyden fazlasıyla var. Fazlasıyla sevinç var. Fazlasıyla gücümüz var, fazlasıyla sevgi var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir