TARIM BİR KÜLTÜRDÜR, ÜRETİMİNE ANCAK ÇİFTÇİ, ÜRETİCİ KARAR VERİR

Karaçalılar Arasında – Bayram Atakul
23 Aralık 2022
TADYA’dan fide arzı – 27 Mayıs Cumartesi, İlkyerleşim Mahallesi ve ODTÜ Mezunları Derneği
23 Mayıs 2023

TARIM BİR KÜLTÜRDÜR, ÜRETİMİNE ANCAK ÇİFTÇİ, ÜRETİCİ KARAR VERİR

Tarım Tarihi Araştırmaları sayfasından alıntıdır.

Dünya tarım ve orman tarihi sürecine baktığımızda tarım ve orman üretimi ihtiyaç ve o bölge halkının kültürel değerlerine göre şekil almıştır. Bunun dışında tarım ve orman politikası yürütenler, Don Kişot gibi, sürekli politikalarına takılıp yok olan tarım ve ormanla birlikte sürekli çiftçiyi, üreticiyi ve halkı mağdur etmekle kalırlar.

Müslüman bir halka domuz ürettirmek, bazı dostlarımıza tavşan eti yedirmek… ya da yüzlerce yıllık yaylacıya sera yaptırmak boş ve gereksiz zaman kaybıdır.

Önce üretimin ana unsurlarına saygı, onların yaşam alanlarına hürmet gerektir. Çiftçiyi üreticiyi sürekli kılmak için gereken alt yapıları sağlamadan emrivaki yaptırımlar üretime giden her yola ayrı bir engeldir.

Bakanlık sürekli tarım ve ormanı perişan eden sistem, teşkilat yapısı, personel ve yönetim değişiklikleri yapmak yerine sistemi doğal akışına bırakıp sistemin doğal döngüsüne uygun çalışmalar yapmak zorundadır.

Ya da gölge etmeyip sadece üretici ve çiftçiye; yaptıkları işlerden dolayı müdahale engel olmayıp saygı göstermelidir… İşte o zaman tarım ve orman üretimi gereken seviyesini bulacaktır…

1 Comment

  1. onur karabacak dedi ki:

    ciftci toplumun efendisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir