Fide dağıtımı ve Agroekoloji söyleşisi

12 Şubat 2022 Cumartesi, “Gıdamız Geleceğimiz” üretici-türetici buluşması, canlı yayın
8 Şubat 2022
Ürün niteliklerini ve gıda güvenliğini geliştirme çalışmalarımız
26 Haziran 2022

Fide dağıtımı ve Agroekoloji söyleşisi

Arı aşkına 🐝🌱 Bahçelere, balkonlara şenlik!

FİDE TESLİMLERİ

TADYA’dan Cebeci, Aygün ve Durmuş ailelerinin ve Kır Çocukları’nın, çoğunluğu yerel ve atalık, bir kısmı da eski ve standart tohumlardan ürettikleri domates, tatlı biber, acı biber, patlıcan, tomatillo, salatalık, lahana, pazı, çilek ve tıbbi-aromatik bitki çeşitlerini, 21 Mayıs Cumartesi günü Ankara’da aşağıda belirttiğimiz adreslerden teslim alabileceksiniz. Güneşköy’den Adnan Hazar’ın ürettiği solucan gübresinden de sipariş verebilirsiniz.

SİPARİŞ FORMU: https://neartail.com/sm/zKim3tH4c

KONTROL SAYFASI: https://shorturl.at/vEFS0

NEREDE ve NE ZAMAN:

10:30-13:00 Batıkent Kültürevi, İlkyerleşim Mahallesi Prof. Dr. Engin Arık Sokak, No 1, Batıkent.

14:00-17:00 ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisi, 1540. Sokak No: 58, 100. Yıl Mahallesi.

SOHBET

14:30-17:00 arasında, ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisi’nde Agroekoloji temalı bir sohbet de gerçekleşecek. Katılabilen Tahtacıörencik Köyü üreticilerle tanışma ve soru-cevapların yanı sıra, “Agroekoloji: Başka Bir Tarım Mümkün” kitabının tanıtımı yapılacak ve Ceyhan Temürcü ile kitapta yer alan “Köylülük ve Agroekoloji” yazısı (https://shorturl.at/efmvI) hakkında bir sohbet gerçekleşecek.

FİDELER VE SOLUCAN GÜBRESİ

Cebeci ailesinin domates, biber ve patlıcan fideleri, ayrıca kale lahanası, mor lahana, karalahana, pazı ve aynısafadan viyolsüz olanlar kökleri toprakla sarılmış demetler halinde teslim edilecek. Dipleri nemli tutulduğu sürece serin bir yerde 6-7 güne kadar dayanırlar. Salatalık fideleri tüplü (poşet içine topraklı). Domates, biber ve patlıcan çeşitlerinin de tüplü olanları var.

Aygün ailesinden de kısıtlı sayıda viyollü domates ve tomatillo fideleri var. Melisa, kedinanesi, kekik, nane, çilek, aloe vera, maydanoz fideleri küçük saksı, kağıt bardak veya cam kavanozlarda, topraklı halde gelecek.

Formda birçok çeşit için 4’lü, 5’li, 20’li ve 50’li seçenekler göreceksiniz.

Sipariş formuyla giriş yaparsanız fidelerinizi önceden ayıracağız. Ama ön sipariş olmada da gelip eldeki fidelerden istediğiniz kadar almanız da mümkün olacak.

Solucan gübresi için de, kendi kaplarınızı/çuvallarınızı getirerek, tartarak alabileceksiniz (15 TL/kg). 

NOTLAR

  • Fideleri dikeceğiniz zamana kadar güneş almayan, serin bir yerde tutun. Diplerini gerektikçe ıslatın/nemlendirin.
  • Sapları uzun olan domates fideleri için: Açtığınız çukura yarı yatay şekilde yatırıp sapın üçte birine hatta yarısına kadar toprak kapatabilirsiniz. Hem yerçekimine, rüzgara vs. karşı daha iyi tutunur, hem de sapın gömülü kısmından da kök yapar.

2014 yılında oluşturduğumuz bir bilgi sayfamız var. Çeşitli fidelerin Ankara’da yetiştirilmesi ile ilgili belli başlı bilgiler. Bu tablodan yararlanarak farklı çeşitlerin ihtiyaçlarını, örneğin balkonunuz veya küçük bahçeniz için uygun olup olmadığını görebilirsiniz: https://kircocuklari.wordpress.com/2014/04/01/2014-fidelerimiz-bilgiler/

Tahtacıörencik Köyü’nün üreticileriyle ilgili bilgi için: https://tahtaciorencik.org/tadya-ureticileri-ve-urunleri/

Salı günleri adrese teslim ürün sipariş formu için (Pazar akşamına kadar açık): https://neartail.com/tr/tadya-siparis

Dünyada anlamlı, şefkatli yer tutmalarımız bol olsun!
🌱🐝☀️🌬️🌦️🫂
sevgi ve dayanışma ile.


@gidamizgelecegimiz
@dortmevsimekoloji
@suyader

1 Comment

  1. Mavi dedi ki:

    Merhaba dostlar, yanınızda olmak ekime katkı sunmak ve söyleşi de bilgi açlığımı bir nebze de olsa gidermek sizleri yakınen tanımak isterdim. Yoğunluğum ve İstanbul’ da oluşum engel oldu Sizleri selamlıyor başarılar diliyorum

    Zeynel aslankaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir